EXTRASY KULTURA&MEDIA

Prezydent chce czytać, choć nie wszystko przeczytał

icon-duda-wtf-55Pan rezydent Andrzej Duda nieustanie chce czymś zabłysnąć i odwrócić tym samym uwagę od swych wtop. Co więc robi (oprócz złego wrażenia oczywiście)? Zaprasza do narodowego czytania. Na rezydenckiej stronie termin ten zapisano wielkimi literami, z kompletnie niezrozumiałych jednak powodów.

Pisze do narodu przeto pan rezydent.

„Szanowni Państwo! W wyniku konsultacji przeprowadzonych z wydziałami filologicznymi uniwersytetów oraz Radą Języka Polskiego powstała lista wybitnych dzieł polskiej literatury. Znajdują się na niej: Chłopi Władysława Stanisława Reymonta, Noce i dnie Marii Dąbrowskiej, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Popioły Stefana Żeromskiego, Quo vadis Henryka Sienkiewicza. Każde stanowić może lekturę Narodowego Czytania. Zaproponowane utwory są nie tylko doskonałym przykładem bogactwa polszczyzny, ale również ważnym elementem naszej polskiej tożsamości, kształtowanej przez wielkie dzieła narodowej kultury. Zachęcam wszystkich Państwa, abyśmy wspólnie wybrali dzieło, które razem przeczytamy podczas wrześniowego spotkania z polską literaturą“.

Jeśli cała ta akcja zachęcić ma kogokolwiek do czytania, a do czytania zachęcać trzeba, przede wszystkim tak zwane młode pokolenie, no to zestaw lektur jest nieszczególnie szczęśliwy. Być może jest tak, że listę lektur konsultowano nie z „wydziałami filologicznymi uniwersytetów„, a jedynie z najważniejszą w Polsce uczelnią toruńska, która doskonale zastępuje wszystkie inne uczelnie.

W każdym razie, zmierzam do tego, że nawet zahartowany w boju z książkami czytelnik, trudno dziś już znosi Wesela, QuoVadisy a Noce o Dnie w szczególności. Więc te wielkie, zakurzone i pleśnią obrosłe dzieła, od czytania raczej odstraszają niż do czytania zachęcają.

Co powinno się propagować i polecać, nie wiem, ale zachęcać się powinno mądrze, adekwatnie do czasów w których żyjemy, nie zaś ramotami z epoki mojej babci.

Poza tym jak pan rezydent taki chętny jest do czytania i chętny do nawracania na czytanie, to niechaj w pierwszej kolejności i na pierwszym miejscu listy zamieści Konstytucję. Co więcej,  niechaj ją sam koniecznie wpierw przeczyta.

A jak ją przeczyta i zrozumie (co jest warunkiem koniecznym), to potem już ową Konstytucję „razem (sobie) przeczytamy podczas wrześniowego spotkania z polską literaturą“. Oczywiście jeśli w ogóle komukolwiek ta konstytucja będzie jeszcze potrzebna.

… Jestem na Facebooku i Twitterze

7 komentarzy dotyczących “Prezydent chce czytać, choć nie wszystko przeczytał

 1. pablobodek

  Rezydentu wartało by faktycznie zalecić zadanie sobie przed lustrem pytania „Quo vadis”? Miałeś Du.o złoty róg – to konkluzja Wyspiańskiego. W „Chłopach” z kolei kogoś wywieziono z Lipiec na gnojnym wozie. Pouczające lektury.

  Polubienie

 2. A co może zaproponować ,,Łowca wafelków ”, tylko to co nie pozwoli na rozwój zwojów mózgowych ciemnej masy . Przecież Polska , to kraj lubujący się w skrajnej głupocie i zabobonnej konserwatywnej świętojebliwości …a do tego to lektury Dudy są odpowiednie . Zaproponował bym jeszcze obniżenie cen alkoholi , co w znacznym stopniu pomogłoby ogłupić tych , którzy i tak są odporni na wiedzę .

  Polubienie

  • wiekowa

   Popieram wspaniała odpowiedz dla człowieka tego pokroju ale czy to ON zrozumie.

   Polubienie

 3. ka-mi-la789

  Kwalifikacja konstytucji do kategorii „literatura” jest tym bardziej uzasadniona, że tekst ten od dawna jest czystą fikcją.

  Polubienie

  • Koniecznie w tym „lekturiacie” winno się znaleźć miejsce dla n a r o d o w y c h w treści i formie:
   1.O dwóch takich, co kradli dla księży – K. Makuszyński
   2. Lotem bliżej na Smoleńsk – B. Okudżawa
   3. Bracia popaprańcy – J.I. Kraszewski
   4. O Jarku, co kotu szył buty – J.Słowacki
   5. Na Wiejskiej żarcie – K. Pawłowicz

   Polubienie

  • Jak cała literatura „piękna”… W miarę prawdziwe są tylko książeczki czekowe i księgi skazanych. No i Biblia – to chyba oczywiste… Sama o tym tak twierdzi.

   Polubienie

 4. Wacław Rogulski

  Ta wypowiedź prezydenta,jak krok do przeszłości bohaterów ”Konopielki”,a z tą Żarówką, jak pytanie Pierduna : „czy zacofanie to lepiej,czy gorzej”.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: