Czym się różni pies od górnika

Serial z górnikami rządzi się tymi samymi zasadami co serial z lekarzami. Jeden się kończy, drugi zaczyna. Jedni przestają terroryzować, drudzy natychmiast zaczynają. Nie ma pustki w przyrodzie. Nie mówię tu, że to wynik zmowy obu środowisk, mówię jedynie, że jedni i drudzy korzystają z uprzywilejowanej pozycji i szantażują przeto skuteczniej od innych.

O ile nie bawi mnie może szczególnie sytuacja górników (choć z drugiej strony jak sobie ktoś taki zawód wybrał to niechaj cierpi), a szczególnie nie bawi mnie ich agresywna roszczeniowość i wyjątkowa bezczelność, to niektóre argumenty bardzo mnie bawią. Wczoraj na przykład do Warszawy dotarły panie górnikowe, aby bazarowymi metodami wesprzeć swoich strajkujących mężów. Były obowiązkowo z transparentami (opon i siekier nie zauważono), a jedno z haseł szczególnie mnie uwiodło;

„Śląsk to Polska. Górnicy to Polacy”

Przyznam szczerze, że to dla mnie pewne nowum i sytuacja mocno niezrozumiała. No, bo jak śląski przemysł numer jeden bankrutuje, ledwo przędzie i zdycha, i trzeba milionów jeśli nie miliardów od państwa, by tego trupa reanimować, to nagle, jak za dotknięciem czarodziejskie różdżki, wszyscy czują się Polakami i wszyscy oni są w Polsce.

Ale jak już te miliardy wyłudzą (a wyłudzą), to na drugi dzień dumnie zaczną paradować z flagami RAS i przekonywać, że Śląsk to jest Śląsk i taka tam Polska trochę przez przypadek, a oni żadni tam są Polacy, tylko śląska grupa etniczna. Ja to nazywam hipokryzją, wy możecie nazywać jak chcecie, nawet po imieniu.

Bieda co nie piszczy

Czyli taki jest mniej więcej scenariusz i taki jest przebieg akcji pod tytułem protest górniczy. Jego elementem jest owa podróż pań górnikowych do stolicy. Panie czasu wolnego mają od chuja, bo w większości nie pracują i nie mają zamiaru zmieniać tego stanu rzeczy, bo i po co. Ich facet (po ichniemu chop, czy coś w tym stylu), zapierdala pod ziemią za kasę, którą wy znacie jeno z opowieści i nigdy takiej nie widzieliście, do tego trzynastka, czternastka, deputat węglowy, mundurowy… więc po pierwsze po co pracować, a po drugie dlaczego tego stanu rzeczy nie bronić?

Więc bronią, tym bardziej, że wycieczkę do stolicy sponsoruje zdaje się  związek zawodowy.  Rzecz w tym po prostu, że ta słynna na całą Polskę górnicza bida wcale nie piszczy i chodzi o to i problem cały w tym, żeby nadal nie piszczała. I nie ważne kto za to zapłaci.

W ten sposób rodzą się święte krowy

Do owych świętych krów, do ich przywilejów i uprzywilejowanych zakładów, dokłada każdy z was, każdy kto płaci podatki i nikt się nawet nie zapyta, czy chcecie czy nie chcecie.

Oczywiście święte krowy za ten gest dobrej woli, są wam  niesłychanie i dozgonnie wręcz wdzięczne.  Z wdzięczności tej swoim dobroczyńcom blokują więc drogi, jeśli trzeba to też tory, tak abyście nie mogli dojechać do pracy i  zarabiać na na te ich przywileje.

Dodatkowo w geście solidarności i w podzięce, zniszczą wam pół miasta, wybiją trochę szyb, powyrywają wasze drzewa i obrzucą koktajlami Mołotowa wasze domy, by się wam nie daj boże nie nudziło. Znacie to powiedzenie: pies nie kąsa ręki która karmi. Pies nie kąsa, górnik zaś jak najbardziej!

gornicy-wynagrodzenie
Jak wynagradzani są górnicy! Jeszcze do niedawna ta lista była jawna, gdy rozgorzała jednak dyskusja o trudnej sytuacji Kompanii Węglowej, związkowcy zdjęli listę ze swoich stron. (do tego dochodzi jeszcze 13-tka, 14-tka plus deputaty)

Opublikował/a

Tu jest to samo co w gazetach tylko inaczej. Pewne nieistniejące fakty najprawdopodobniej zostały całkowicie zmanipulowane.

19 myśli w temacie “Czym się różni pies od górnika

 1. Do tych przywilejów dodałbym jeszcze ,,Barbórkę ” . Prawdą jest , że pracować 1000 m pod ziemią , to żadna przyjemność i wielki stres . Zawsze uważałem , że zawód górnika , marynarza i lotnika , to zawody niebezpieczne , ze względu na ingerencje natury , na którą nie mamy wpływu . No ale czy tam zatrudniają na siłę ? Gdyby Polska była w całości Polska i ZARZĄDZANA przez POLAKÓW , to można by ustalić stałe sztywne prawa , płace i należności i tzw. związki zawodowe składające się z politycznych krzykaczy , byłyby niepotrzebne , ale obecnej nacji rządzącej na rękę jest taki sposób rządzenia . Nie znam się na górnictwie , ale z tego co wyczytałem , to najbardziej opłacalne kopalnie , to odkrywkowe . A podobno i te głębokie dobrze prowadzone dają zysk , tylko nie w Polsce , bo węglem obecnie manipulują biznesmeni i ile chcą tyle karzą za niego płacić i dlatego ceny są tak wysokie . Oczywiście przerost administracji ma też znaczenie . A prawdę mówiąc , to wszystkiemu winien ,,Małpka ”-Kaczyński , który podpisał pakiet klimatyczny , oczywiście z rozkazu braciszka idioty .

  Polubienie

  1. „ile chcą tyle karzą za niego płacić” -karzą to od karać, tu powinno być każą od kazać.

   Polubienie

 2. Tego po Tobie się nie spodziewałem . Przy bełkocie ,zaprezentowanym w twojej notce , chłopcy z TVN są przykładem rzetelności dziennikarskiej.
  Zapezentowałeś opinię buca nie mającego pojęcia o temacie w który się wymądrza..
  Bez jaj, naprawdę uważasz że krety odpowiadają za ten burdel
  Nie czepiaj się kretów i nie używaj argumentów dla półgłówków bo to nieprzyzwoitość.

  Polubienie

  1. A czy ja gdzieś Andrzeju pisałem/mówiłem że będę rzetelny? Szczerze mówiąc ani myślę. Bo ani ja (tutaj) dziennikarz, ani nie stronię od wrednej manipulacji. Przyzwoitość zaś to termin dość umowny. Poza tym w którym momencie aż tak bardzo się mylę? Problem górniczy odbiera w ten własnie sposób wielu ludzi, jakoby więc z ich punktu widzenia i w ich interesie pisze. Pozdrawiam

   Polubienie

 3. Ludzie podobnie do Ciebie odbierają przywileje górnicze tylko z tego powodu że są intensywnie bombardowani informacjami o 13-tkach i 14 -kach i wwielkich zarobkach kretów, a to budzi zazdrość.
  Gdyby z podobną intensywnością i jednostronnością informować o przywileju tkzw ” twórców” np: o 50% kwocie wolnej od podatku i podawać ,prawdziwe lub nie ,ogromne kwoty jakie z tego powodu zarabiają dziennikarze i gdyby wmawiać ludziom jakie to niesprawiedliwe w stosunku do nieuprzywilejowanych, pewnie twórcy by byli na tapecie na równi z górnikami.
  Tępa masa wszystko kupi .
  Mnie ubodło to tym bardziej ,że nie uważam Cię za tępą masę idąca na sznurku propagandy.
  Nawiasem mowiąc jestem specem od górnictwa , bo byłem na wycieczce w kopalni soli w Wieliczce.
  Pozdrowienia
  Andrzej

  Polubienie

 4. @Andrzej
  Bardzo Ci dziękuję. Teraz bardzo ciężko napisać cokolwiek w obronie górników. Trzeba być przyzwoitym i odważnych facetem z jajami.
  @autor
  Śląsk jest, jak do tej pory, terytorium PO, nie RASiu. Gdybyś się postarał, jak się nie starasz, być dociekliwym, to byś się dowiedział, że RAŚ wcale dużym poparciem na Śląsku się nie cieszy, ale takie wypowiedzi jak Twoja na pewno mu zwolenników przysporzą.

  Polubienie

  1. Raz jeszcze tu powtórzę co już tu pisałem: ja nie założyłem sobie tej strony po to by być obiektywnym, sprawiedliwym czy jakim tam jeszcze, bo od tego są inni. Tu nie chodzi o prawdę i obiektywność, tu chodzi jedynie o wkładanie kija w mrowisko i wywoływanie emocji, co po części jak widać mi się udaje. Robię to konsekwentnie od lat, czyli mniej więcej od 2006 roku. I mimo że wiem że nie mam często racji, to to mimo to obstaję przy swoim, bo nie o racje mi chodzi. Ba, nawet doklejam autorom zamieszania łatki i przypisuję im intencje których nigdy nie mieli. W tym sensie jest to tez blog nieodpowiedzialny o czym lojalnie ostrzegam w podtytule.
   @Andrzej. przykład z twórcami nieco chybiony, bo skala (finansowa i społeczna) problemu jest zupełnie nieporównywalna. Niezmiennie pozdrowienia

   Polubienie

 5. Nie zamyka się pewnych rzeczy-bo to odbiera pracę i jest strategicznym tworem,zawsze do przeobrażenia na coś co może się przydać i odegrać ważną rolę,a poza tym jest dochodowe i doinwestowane na co najmniej 60 lat
  Tak jak stocznie ,kopalnie czy huty, >>to jest na polecenie Merkel i innych Niemców,przy współudziale Tuska.
  Germany zawsze uprawiali politykę przeciw Słowian,dążąc do hegemonii w Europie.
  Trzeba być niespełna rozumu żeby tego nie zauważać.
  2-wie wojny,3-zabory,4-ty i 5-ty w drodze.
  A głupi Polak myśli że jest w Unii,która chroni go przed wyzyskiem i Putinem ha ha ha.
  Nie ma kapitalnych polityków wśród Polaków,same cioty i popaprańce !!!

  Polubienie

  1. John MR – ja myślę, ze jak nie znasz „historii transformacji ustrojowej” w Polsce to nie powinieneś na ten temat pisać, aby ludziom nie bełtać w głowach. Zacznij studia historyczne od Balcerowicza i Sachsa i ich „teorii” o niewidzialnej ręce rynku kapitalistycznego. Jak przez to przebrniesz, weź do reki książkę Davida Yallop’a pt. POTĘGA i CHWAŁA – W MROCZNYM SERCU WATYKANU JANA PAWŁA II. Jak już i to zaliczysz – zgłoś się tutaj na Jahowym blogu – pogadamy. I z tymi osądami Śląska i Ślązaków też zalecał bym powściągliwość. To oni odbudowali Polskę i polski przemysł po wojnie – serio !!!! Gdyby nie Śląsk – pasał byś kozy i klepał biedę !!! Nie jestem Ślązakiem, ale mam dla nich wielki szacunek – pracowity to naród.

   Polubienie

 6. Szanowny Revelsteinie.
  Tylko dlatego Cię czytuję że nie starasz się być obiektywnym , czytaj nijakim .
  Dość mam pismaków i komentatorów,bo nie nazwę ich dziennikarzami, wypisujących bzdury zgodnie z zamówieniem wydawcy. .
  Przyznaj więc, że tym razem dałeś dupy i dajmy sobie spokój.

  P.S przykład z 50% kosztami uzysku miał na celu pokazanie że gdyby ruszyła zmasowana krytyka, stałby się tematem dyskusji tak jak przywileje górnicze.

  Polubienie

  1. Drogi Andrzeju nie przyznam się do tego do czego mnie namawiasz, nie dlatego że ty nie masz racji, tylko dlatego że taka sobie założyłem optykę widzenia górniczego problemu, mając w dupie co na ten temat sądzą media mainstreamowe. A że te myślą akurat podobnie, to przypadek, trudno.
   Miało być koślawie i niesprawiedliwie i wyzywająco.
   Tak, przyznaję, chciałem może i hardkorowo ale pojechać po tej grupie zawodowej, której nie trawię z powodu stosowania przemocy w egzekwowaniu wydumanych mocno przywilejów.

   I upieram się też nadal, że z twórcami przykład jest chybiony, bo do twórców nikt nie dokłada miliardów złotych, twórcy nie są deficytowi a ich przywilej polega na tym mówiąc wprost że nie oddają państwu części pieniędzy które zarobili, twórcy na pewno nie wyjdą na ulicę i nie będą palić opon, wybijać szyb i obrażać ludzi, bo po pierwsze jest ich mało i nie stanowią prymitywnej siły bo to generalnie nie ta klasa ludzi którzy dymią i niszczą co popadnie. Poza tym dyskusja o konieczności ograniczenia autorskich przywilejów była i skończyła się działaniami które w poważny sposób te przywileje uszczupliły, można powiedzieć że praktycznie bez protestów, jeśli pod uwagę brać górnicze „standardy” oprotestowywania niewygodnych dla siebie rozwiązań. Ale to tak na marginesie

   W tekście zresztą (o dziwo) niczego nie zmyśliłem, ani hasła, ani opisu przywilejów, ani sposobów w jaki są te przywileje wyrywane/bronione, jedynie wnioski są prowokacyjne bo takie miały być. Co się sprawdziło, a dowodem na to jest Twoja między innymi reakcja. Nie wiem jakie poparcie ma na Śląsku ów RAŚ (to w zasadzie uwaga do komentarza only-avianca), ale niejednokrotnie na Śląsku bywając (jeszcze kiedy RAŚ nikomu się nie śnił) jakże często od znajomych słyszałem że „my żadne tam Poloki, my Ślunzoki”. O co zresztą pretensji do nich nie mam, bo każdy powinien mieć prawo do – że tak powiem – samostanowienia. Zwłaszcza że w perspektywie mamy zdaje sie nieuchronny proces tracenia na znaczeniu państw narodowych na rzecz wąskich wspólnot etniczno-terytorialnych, ekonomicznych lub wręcz mega miast (to temat na szerszą dyskusję). Pozdrawiam i zdaje się że jeszcze niejednokrotnie cię zaskoczę.

   Polubienie

 7. @ John MR (Masło Roślinne?). 1) Przede wszystkim nie umie pan pisać poprawnie po polsku. 2) Na polecenie Merkel i innych? O czym pan opowiada. 3) Piąta wojna w drodze? To profetyzm chyba. 4) Jest pan ordynarny.

  Polubienie

 8. Szanowna Pani Marysiu-czego pani nie rozumie?,w czym problem?,po polsku pani nie rozumie- przykro mi.

  Panie Sobiepan ”historie transformacji ustrojowej”to ja już mam kilka razy za sobą.
  Balcerowicz ,Sachs to czysta teoria,a Yallop do meritum nie wnosi nic.
  Zatem temat pozostaje poddawany czystym spekulacją.
  ……węgiel należy eksploatować do rozsądnych granic.
  ……a rozsądna granica,pomimo szkód to ok. 100 lat w obecnym tempie.

  Polubienie

 9. Ze wszystkim się zgadzam w artykule,ale jest jedno małe ALE,uważam ze jedyna grupa która ma prawo do tych wszystkich przywilejów jest tylko i wyłącznie ten który codziennie schodzi pod ziemię. Z jakiej pizdy cała ta otoczka,czyli związkowcy -zarząd związków co siedzi i pierdzi,administracja itp itd maja te same przywileje ?!?! To najbardziej psuje temat,bo ta grupa spod ziemi dwie cały ten węgiel i robi NA tamtych…

  Polubienie

twój komentarz:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.